Dr. Suki András

Zongoraművész, Bárczy István-díjas kutatótanár

Gyermekkorom nagy álma volt, hogy zongoraművész lehessek. Ezért életem egyik legboldogabb napja volt, amikor 2005. májusában a Zeneakadémia Nagy Termében Rachmaninov csodálatos zongoraversenyét játszhattam a diplomahangversenyemen.

Mióta kiléptem az egyetem falai közül, részben a tanításnak szentelem napjaim. Kezdetben a budapesti Rajkó-Talentum Tánc- és Zeneművészeti Iskolában, ahol alapfokon a klasszikus zene varázslatos világába próbáltam bevezetni a lelkes ifjúságot, középfokon pedig a főiskolai (egyetemi) tanulmányaikra készítettem fel a növendékeimet. 2014. szeptemberében kértek fel az iskola zenetagozatának vezetésére, melyet négy évig végeztem. 2018. szeptembertől az Egressy Béni Református Művészeti Középiskola igazgatóhelyettese lettem. Célom, hogy a hagyományok ápolása mellett a megújulás útjára lépjen az iskola.

2010. szeptember óta vagyok felsőfokon a Vienna Konservatorium Budapest (Zeneművészeti Egyetem) és középfokon az Egressy Béni Zeneművészeti Szakközépiskola zongoratanára. Így zárulhat be az a kör, ahol egy növendék nálam kezdi az ismerkedést a zenével, majd évek múltán az irányításom alatt szerezheti meg zongoratanári diplomáját. 2017. szeptemberben kaptam a megtisztelő kinevezést, hogy a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára lehetek. 

Több diákom is kiváló eredménnyel szerepelt hazai és nemzetközi zongoraversenyeken.

A tanítás mellett számos sikeres szóló és kamara koncertet adtam már hazánkon kívül Ausztriában, Németországban, Franciaországban, Japánban és Indiában. 

Pillantás a cigányzenére címmel 2008-ban jelent meg első könyvem, ami egy olyan világot tár fel az olvasó előtt, amire lassan már csak egy letűnt kor maradványaként emlékezhetünk vissza. Azóta több tanulmányom jelent meg folyóiratokban, valamint számos előadást tartottam konferenciákon és a televízióban egyaránt. Doktori disszertációm a Rajkó Zenekar története és a Rajkó módszer címet viseli, melynek védése 2019. októberben volt. Publikációs jegyzékem elérhető az MTMT-ben.

Bárczy István-díjat vehettem át 2012. június 5-én Pedagógus Nap alkalmából a Fővárosi Önkormányzattól.

A zongora és a tanítás mellett fontosnak éreztem, hogy tovább gyarapítsam ismereteimet a világról, így voltam a Zsigmond Király Főiskola (Budapest) nemzetközi tanulmányok szakos diákja is, majd doktori tanulmányaimat a Pécsi Tudományegyetemen végeztem. Nagyon érdekel a Távol-Kelet kultúrája is, így korábban néhány évig japán nyelvet tanultam.

A Muzsika Hangja című klasszikus zenei rádióműsort 2001-2011 között a Rádió C (FM 88.8 MHz), majd 2022. januártól közel másfél évig a Rádió Dikh (FM 100.3 MHz) adásán vezettem. A műsor talán azért is volt érdekes, mert történetekkel fűszerezve, könnyed tálalásban kerültek a művek felvezetésre. Ez akár egy laikus számára első hallásra nehezebben befogadható zeneműnek az emésztését is megkönnyítette; és még élvezetesebbé tette a komolyzene hallgatását azok számára is, akiknek eddig kevésbé sikerült közel kerülniük ehhez a műfajhoz. Chopin, Liszt, Beethoven és a többi nagy zeneszerző műveinek gyöngyszemei mellett olyan különleges csemegék is helyt kaptak a műsor utolsó részében, mint például a mozivilág kiemelkedő muzsikái vagy a távoli japán zenéjének egy-egy ékköve. A műsor keretében számos interjút is készítettem neves művészekkel és fiatal tehetségekkel.

Zenei hagyomány: Zeneakadémiai professzorom a Liszt Ferenc-díjas Dráfi Kálmán zongoraművész volt, aki jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanszékvezető tanára. Korábbi tanáraim között voltak Sármai József, Deli Krisztina, Némethy Attiláné és Jermakov Gitta.