Dr. Suki András

Zongoraművész, Bárczy István-díjas kutatótanár

Pillantás a cigányzenére

Pillantás a cigányzenére címmel 2008-ban megjelent könyvem némi betekintést kíván nyújtani az érdeklődőknek, hogy tulajdonképpen mi is az, amit egyszerűen csak cigányzenének hívunk. Egy olyan világot tár fel az olvasó előtt, amire lassan már csak egy letűnt kor maradványaként emlékezhetünk vissza.
A cigányzene családom révén mindig is szerves részét képezte az életemnek, azonban az utóbbi évtizedeket nézve sajnos úgy tűnik, hanyatlóban van. Ez azt is jelenti, hogy a magyar kultúra egy óriási szeletét kezdjük teljesen elveszíteni, és ha nem ápoljuk ezt a világon egyedülálló műfajt, akkor lassan teljesen ki fog halni, míg végül csak néhány nosztalgikus emlék marad belőle egy letűnt kor maradványaként.

Sajnos az emberek általában elég keveset tudnak magukról a cigányokról, hogy kik is Ők és honnan jöttek. Nem csak országonként, de Magyarországon belül is több egymástól elkülönülő cigány csoport él, akik eltérő kultúrával rendelkeznek. 
A könyv első része a cigányok eredetétől évszázados vándorlásukon keresztül követi végig azt a hosszú utat, amit megtettek Európáig, ahol az üldöztetés és a megbecsültség kettőssége jellemezte fogadtatásukat. A vándorlások következtében kisebb-nagyobb csoportokra szakadt nép kultúrájában is különböző utakon kezdett el tovább fejlődni. Ezért különbözik annyira egymástól a spanyol, a szerb vagy a magyar cigányok zenéje.
A romungrók által játszott verbunkos muzsika, magyar nóta és a csárdás a magyar kultúra jelentős és szerves részét képezi. A műfaj kiváló előadóinak és zeneszerzőinek rövid életútján keresztül pillanthatunk be sikereikbe és megbecsültségükbe.
A cigányzene a legnagyobb klasszikus zeneszerzőinket is megérintette és hatást gyakorolt művészetükre. Így keletkeztek például Liszt Ferenc: Magyar Rapszódiái, Brahms: Magyar táncai, valamint Sarasate és Kodály egyes művei is.
A könyv végén arra keressük a választ, hogy a XX. század végére hogyan alakulhatott ki az a helyzet, hogy a több száz éves múltra visszatekintő műfaj ma már nem csak a világban, de Magyarországon is csak kuriózum.

Rajkó Zenekar története és a Rajkó módszer

Doktori disszertációmat a cigányzene oktatásáról írtam a Pécsi Tudományegyetemen, melynek folyományaként hamarosan újabb publikációk látnak majd napvilágot a témában.

Digitális zeneoktatás hatékony módszereinek bevezetése...

Első publikációm a világjárványt követő időszakban, amely a interneten történő hangszeroktatás problémáinak megoldásaira próbál jógyakorlatokat bemutatni az Egressy Béni Református Művészeti Szakgimnázium példáján keresztül. 2023-ban szereztem kutatótanári fokozatot, amelynek keretében a digitális zeneoktatás lehetőségeit keresem továbbra is.

Publikációs jegyzék

A publikációim teljes listája a Magyar Tudományos Művek Tára felületén érhető el:

Dr. Suki András publikációs lista (MTMT)